Maryjne

21 wrzesień 2013

Peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w diecezji ełckiej

0 komentarzy · 7174 czytań ·Drukuj

W diecezji ełckiej rozpoczęła się peregrynacja kopii ikony Matki Bożej Częstochowskiej. Obraz został wprowadzony w uroczystej procesji. Wizerunek Jasnogórskiej Pani nieśli przedstawiciele 40 diecezji a także sąsiednich państw Litwy, Łotwy i Ukrainy.

Uroczystość rozpoczęła się na placu przed konkatedrą św. Aleksandra. Obraz  Matki Bożej przywitał bp Jerzy Mazur, biskup ełcki.

Bp Romuald Kamiński, biskup pomocniczy diecezji ełckiej odczytał papieskie przesłanie na rozpoczęcie peregrynacji.

- Jego Świętobliwość życzy, by spotkanie z Matką Bożą stało się dla wszystkich okazją do duchowej odnowy, źródłem wewnętrznej mocy. Księdzu Biskupowi, jego współpracownikom, oraz całemu Kościołowi ełckiemu na czas nawiedzenia, czas szczególnej łaski; Jego Świętobliwość z serca udziela swego apostolskiego błogosławieństwa – mówił ks. bp Romuald Kamiński za ks. abp Angelo Becciu.

Głównym punktem uroczystości była Eucharystia. Mszy św. przewodniczył abp Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce.

- Wziąć Maryję do siebie oznacza nie tylko zaproszenie jej do naszych domów, ale także wysiłek stawania się na jej wizerunek - tak, abyśmy jak ona każdego dnia przeżywali tajemnicę jej ziemskiego życia - powiedział abp Celestino Migliore.

Homilię wygłosił abp Józef Michalik. Przewodniczący KEP podkreślał, że czas nawiedzenia diecezji ełckiej to okres wielkiej łaski. To nawiedzenie jest po to abyśmy stali się mądrzejsi i lepsi.

Czasy są nowe i nowe są dziś zadania czekające kapłanów i ludzi wierzących - mówił abp Józef Michalik. Podkreślał, że pierwszym zadaniem chrześcijanina jest dziś pogłębianie wiary. Tymczasem jak zauważył w wielu naszych domach zanika zwyczaj wspólnej rodzinnej modlitwy, a z tym zanika także wiara.

Abp Józef Michalik mówił także, że polska rodzina przeżywa dziś kryzys ojcostwa i macierzyństwa. Bezrobocie wypędza w poszukiwaniu pracy, niekiedy za zagranicę. Metropolita przemyski zwrócił również uwagę na problem wychowania - rodzice oddają sumienia swoich dzieci z całym zaufaniem szkole, a ta przeżywa kryzys swojej tożsamości.

- Pytamy z niepokojem: Czy to jeszcze polska szkoła? Dziś wykreśla się z programów narodowy poemat Adama Mickiewicza, poezje Słowackiego, Norwida i powieści historyczne Sienkiewicza, ale za to wprowadza się wychowanie seksualne, zgodnie z programem światowej organizacji zdrowia. Uczy się dzieci korzystać ze środków antykoncepcyjnych, zamiast uczyć samodyscypliny, opanowania i czystej ofiarnej miłości. Otwórzmy oczy i serca i nie udawajmy, że nie widzimy ataków na Kościół i oziębłości wiary naszej i naszych dzieci. W Europie współczesnej trwa systematyczna walka z religią i sprawami natury. Tym tendencją nie będzie w stanie oprzeć się ani polski parlament, ani polski rząd. Wartości moralnej i wiarę uratować jest w stanie jedyna polska rodzina. Uratuje je, jeśli będzie Bogiem i modlitwą silna - zaznaczał abp Józef Michalik.

Odwaga życia według wiary i jej głoszenia - to szczególnie dziś ważne zadanie, to nowa ewangelizacja do której wzywał nas bł. Jan Paweł II, a także Benedykt XVI - akcentował ksiądz arcybiskup. Podkreślił, że ostatnio papież Franciszek poszerzył pole ewangelizacji.

- Katolik musi być sobą wszędzie. Nie tylko przeżywać wiarę prywatnie, w rodzinie, w miejscu pracy, ale także - powiedział dosłownie - "dobry katolik miesza się do polityki, dając z siebie to, co najlepsze, aby rządzący mógł rządzić, aby mógł rządzić zgodnie z prawem Bożym w trosce o państwo i ludzi, którym służy, a nie w trosce o własne interesy". Co jest najlepszą rzeczą, jaką możemy dać rządzącym? To modlitwa! -       zaznaczył ksiądz arcybiskup.

Ikona Matki Bożej Częstochowskiej do Suwałk przybyła z diecezji toruńskiej.

Peregrynacja kopii obrazu Jasnogórskiej Pani po diecezji zakończy się 7 czerwca w Ełku.

radiomaryja.pl

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Wspomóż nas

wesprzyj serwis

Ostatnio na forum

Najnowsze tematy
Najciekawsze tematy

Losowy wątek

Do Krzysztofa: "Kiedyś powiedział do egzorcysty...", jeżeli podajesz cytat, to musisz podać źródło. To co zacytowałeś w przekazie egzorcysty jest zgodne z programem realizowanym w świecie przez wiele lat. Opisane zjawiska przedstawia Marguerite A. Peeters w swojej książce "Globalizacja zachodniej rewolucji kulturowej" wydanej przez Wydawnictwo Sióstr Loretanek Warszawa 2010.
shk15 · 02-06-2010 11:56

Reklamy Google